LEADER LIGHT
Všetky články:

Architektonické osvetlenia na Nobelovom bankete 2008

Udeľovanie Nobelových cien je jednou z najsledovanejších a najviac vnímaných podujatí vo Švédsku, ako aj na celom svete. Banket je hosťovaný švédskym kráľom Karlom XVI Gustavom za spolupráce s Nobelovou nadáciou, ktorý je vzápätí nasledovaný samotným udeľovaním Nobelových cien. Táto udalosť sa každoročne koná 10. Decembra v Modrej sále (Blue Hall) Štokholmskej radnice už od roku 1934.

nobelb08/nobel08ico.jpg

Architekturálne osvetlenie banketu pri príležitosti udeľovania Nobelových cien.

Na výbežku ostrova Kungsholmen sa nachádza radnica, nespochybniteľný symbol Štokholmu. Na tomto mieste sa každoročne uskutočňuje banket pri príležitosti udeľovania Nobelových cien, ktorý je jednou z najsledovanejších a najviac vnímaných podujatí vo Švédsku, ako aj na celom svete. Banket je hosťovaný švédskym kráľom Karlom XVI Gustavom za spolupráce s Nobelovou nadáciou, ktorý je vzápätí nasledovaný samotným udeľovaním Nobelových cien. Táto udalosť sa každoročne koná 10. Decembra v Modrej sále (Blue Hall) Štokholmskej radnice už od roku 1934. Je pravidelne navštevovaná kráľom a kráľovnou, takisto aj ďalšími členmi kráľovskej rodiny, ako aj za účasti približne 1300 pozvaných hostí, ktorí zahrňujú laureátov Nobelových cien, predných predstaviteľov spoločenského a kultúrneho života, významných politikov a hodnostárov, ako aj ďalších významných VIP osobností.

Pán Per Sundin bol opäť hlavným svetelným dizajnérom tejto akcie. Táto príležitosť mu bola zverená úž po dvanásty krát za sebou. Ola Melzig v roli produktového manažéra zabezpečoval všetky aspekty osvetlenia a videotechniky počínajúc prípravou a oživením až po samotné vysielanie.

Tím mal na starosti štyri hlavné priestory: Modrý sál (Blue Hall), kde sa konal samotný banket, Zlatý sál (Golden Hall), ktorý slúžil ako tanečná sála a Galéria princov (Prince´s Gallery), kde kráľ usporadúval recepciu pre laureátov Nobelovej ceny a v neposlednej rade aj vonkajšie priestory. Modrá sála bola stredobodom pozornosti, keďže v nej hostia strávili prevažnú časť večera, ako aj kvôli tomu, že bola najsledovanejšia televíznymi štábmi.

Pán Sundin využil členitosť farebného spektra LED svietidiel, aby docielil rôznorodo sa meniacu ilumináciu Modrého sálu. Na podlahe bolo umiestnených 22 kusov 600mm LEADER LIGHT svietidiel LL PRO LINE50 OneChip RGB, ktoré boli uchytené na každom z dvadsiatich dvoch stĺpov obkolesujúcich halu pomocou špeciálnych úchytov. „Sú jednoducho perfektné“ povedal Sundin, „Sú veľmi výkonné, ľahké a spotrebujú len minimum energie. Dosiahol som s nimi perfektné farebné variácie od tmavej teplej bielej, až po prenikavý modrú.“ Rad týchto svietidiel sa vyznačuje použitím vysokovýkonných LED diód s rovnomernou a stálou distribúciou svetla, ako aj možnosťou plynulého menenia intenzity osvetlenia. Výber týchto svietidiel bol viac ako správnou voľbou aj vzhľadom na televízne prenosy, aby sa predišlo nežiaducim rušivým interferenciám. V štrnástich oknách na druhom podlaží boli použité LED obrazovky, na ktorých sa premietal prenos zo slávnostného večera.

„Štokholmská radnica je veľmi zaujímavé ale aj vyzývajúce miesto“ vysvetľoval Melzig. „Niesu tam žiadne rozvádzače či lišty, takže sme museli brať v úvahu a dbať na spotrebe energie a takisto muselo byť skryté všetko, čo len bolo možné. Je veľkým prínosom spolupracovať prevažne s rovnakým týmom ako v niekoľkých posledných rokoch. Odkedy sme presne vedeli čo a ako zapojiť samotná inštalácia bola jednoduchá a z tohto dôvodu sme mali omnoho viac času s experimentovaním s možnosťami nasvietenia presne podľa našich predstáv, ako aj s novými možnosťami a variantmi.“

Jeden špecifický produkt, ktorý sa dostal do pozornosti aj vďaka tomuto podujatiu je W-DMX™ od spoločnosti Wireles Solution. Modrá sála je enormne rozsiahly priestor a osvetlenie bolo rozložené do každého rohu, ako na dĺžku, tak aj na výšku. Ľudia z nobelovej komisie dávali na zreteľ, aby bola v čo najväčšej miere zachovaná jedinečnosť a honosnosť tohto miesta, aby inštalácia bola prevedená za použitia čo najmenšieho počtu rušivých prvkov a aby bola zdôraznená estetickosť tohto priestoru počas konania sa banketu. DMX káble sú jednou z tých vecí, ktoré je možné pomerne jednoducho nahradiť, ako aj ušetriť takýmto krokom čas. „W-DMX™ nám zachránilo kožu počas tejto akcie“ povedal Melzig, „V minulosti sme tento spôsob použili na pohyblivých svetlách, ktoré mali zabudovaný W-DMX príjmač. Tento rok bolo potrebné nasvietiť Galériu princov, kde kráľ usporadúval recepciu pre laureátov Nobelovej ceny.“ z pohľadu prednej strany je Galéria na presne opačnej strane miestnosti, kde sú víťazi Nobelovej ceny spovedaní počas živého televízneho vysielania, takže bolo vylúčené ťahať tými priestormi káble. Riešenie spočívalo v poslaní signálu cez tri tenké mramorové steny, čo nebol žiaden problém.

Bol použitý W-DMX™ Generation 3 BlackBox S-1 vysielač v kombinácii s BlackBox B-500 zosilňovačom a smerovou anténou, ktorá zabezpečovala dostatočnú penetráciu cez steny. Na druhom konci W-DMX BlackBox R-512 posielal signál do 6 SGM Genio Mobile LED jednotiek. V priestoroch Modrého sálu bol použitý W-DMX na ovládanie MDG dymostroja, pomocou ktorého boli vytvárané špeciálne efekty počas konania sa zábavného programu. Aj napriek prítomnosti pomerne veľkého elektromagnetického smogu spôsobeného mobilnými telefónmi, kamerovými prenosovými systémami, ako aj množstvom rádio vysielačov ani jeden z W-DMX zariadení nestratil signál. „Od vybavenia je požadovaná maximálna spoľahlivosť počas konania sa takejto udalosti“ povedal Melzig, „a ak nám produkt pomôže vyriešiť takýto problém, je to jasný výber.“

Pokiaľ Modrý sál si získal najväčšiu pozornosť televíznych kamier, bol to práve exteriér Štokholmskej radnice, ktorý naozaj žiaril. Per Sundin použil 30 kusov 1200mm LEADER LIGHT svietidiel LL PRO LINE 50 OneChip RGB na nasvietenie vonkajších stien budovy. Ďalej pridal 4 SGM Palco 5 svietidiel na nasvietenie veže. Veža bola nasvietená v modro zelenom prevedení iba v spodnej časti, čo dodávalo hĺbku a monumentálnosť zvonom. Na vrchu veže, kde sa nachádzajú koruny, ktoré boli nasvietené do zlatej farby pomocou 18 DTS Helios jednotiek za použitia odtieňov studenej a teplej bielej. Na spodnú časť veže bolo použitých 28 SGM Genio Mobile svietidiel. Použité osvetlenie pre exteriér bolo dodávané švédskou spoločnosťou AB. Toto osvetlenie zaujalo natoľko, že sa uvažuje o permanentnej inštalácii.

„Použili sme väčšie množstvo LED svietidiel, ako v minulých rokoch a predpokladám, že tento narastajúci trend bude v budúcnosti pokračovať“ povedal Sundin. „Použili sme ich v Modrej sále, v Galérii princov a samozrejme v exteriéri. Bol som viac ako potešený ich bezproblémovosťou a spoľahlivosťou. Je to veľmi zaujímavý projekt, ku ktorému sa vraciam rok za rokom. e úžasné vytvoriť nádherné a hrejivé prostredie, kým vonku padá sneh. Prostredie je rovnaké, stoly a stoličky sú rovnaké, ako aj porcelán či príbory, ale pomocou osvetlenia sme schopný každý rok vytvoriť novú, výnimočnú atmosféru. Sme vďačný, že môžeme používať takéto produkty, ktoré nielenže plnia svoju úlohu na výbornú, ale ponúkajú nám obrovské množstvo flexibility, čim dosiahneme viac.“

Použité produkty:
LL PRO LINE50 OneChip RGB 1200 30x
LL PRO LINE50 OneChip RGB 600 22x
LL PRO DRIVER 36

Zdroj: interlite.se , Foto: Ralph Larmann

Detaily

Certificate ISO 14001
Certificate ISO 9001
LEADER LIGHT s.r.o.

M. Gorkého 33
SK - 052 01 Spišská Nová Ves
Slovak RepublicIČO: 36 188 433
DIČ: 2020034280
IčDPH: SK2020034280tel.: +421 (0)53 41 888 11
fax: +421 (0)53 41 888 18
email: sales@leaderlight.sk