LEADER LIGHT
Všetky články:

Europa Business Center v Banskej Bystrici na Slovensku

Najmodernejší spôsob, ako budovať osvetlenie aj v rámci sveta, ako aj prvý a jedinečný spôsob osvetlenia v takom veľkom meradlea na Slovensku.

europa04ikona.jpg

Iluminácia EBC - Banská Bystrica

Lighting design: Jens Probst – (lighting designer - A&O Germany),
Ing. Jozef Švantner (SLOS Slovakia)
v spolupráci s: Ing. Július Száraz (LEADER LIGHT Slovakia)
Návrh a realizácia riadiaceho systému osvetlenia a programovanie scén osvetlenia: Ing. Juraj Žirka (pro JGS - Slovensko)

Najmodernejší spôsob iluminácie budovy vo svete a na Slovensku prvý a jedinečný spôsob iluminácie v tak veľkom rozsahu.

Technológia SSL (solid state lighting „polovodičové osvetlenie“ ), ktorá je aplikovaná na celej ploche presklenej časti budovy v kombinácii so špeciálnymi úzko žiariacimi výbojkovými výkonovými svetlometmi vytvára kombinované moderné multimediálne osvetlenie.

obrazok

Celkovo je nainštalovaných 2040 kusov LED svietidiel, ktoré sú umiestnené z vnútornej strany okien. Každý svetelný bod pozostáva len zo 4 ks výkonových RGB OneChip LED, ktoré sú plynule stmievateľné od 0 do 100% a umožňujú dynamickú zmenu farby v celom rozsahu spektra farieb – ide o RGB aditívne miešanie farieb. Každé dve svietidlá sú pripojené cez zákazkový LED EBC driver, ktorý je ovládaný cez DMX linku a zároveň slúži ako zdroj pre svietidlá. Napájanie pre LED EBC drivre je spínané pomocou stykačov na každom poschodí pomocou relé jednotky LL.

Hlavnou výhodou týchto svietidiel je ich miniatúrny rozmer a enormne nízka spotreba. Svietidlá absolútne nezasahujú do vonkajšej fasády, čím nemenia ráz architektúry a počas bieleho dňa ich vôbec nie je vidieť. Bežný režim svietenia LED je spustený na cca. 30% celkového možného výkonu LED svetelných zdrojov, čo predstavuje cca 8kW príkonu na celú budovu.

Premena Ethernet signálu na DMX signál je realizovaná pomocou e:cue – butler, čo je sieťové DMX výstupné zariadenie s integrovanou opakovacou jednotkou, ktoré dokáže riadiť až dve línie DMX výstupov (1024 kanálov), ktoré sú ovládané zariadením e:cue – Programmer Enterprise. Prenos DMX signálu je pomocou RJ45 káblu, kde sa pre úsporu času montáže využívajú štandardné tienené patch káble. Technológiou DMX sa minimalizujú náklady spojené s inštaláciou – predovšetkým v prípadoch veľkých vzdialeností medzi inštaláciami, keďže DMX kábel môže dosahovať až 1200 m. Sieťové pripojenie je takisto cez RJ45, ktoré cez Ethernet prepínač spája riadiaci server e:cue s jednotlivými e:cue – butler.

obrazok

Centrálny styk s používateľom tvorí e:cue programátor, ktorý sa používa pri programovaní a riadení všetkých e:cue výrobkov. Je to špecializovaný program, ktorý dokáže ovládať jednak maticové LED zariadenia, ale aj klasické DMX svietidlá. Okrem hlavnej možnosti profesionálneho riadenia osvetlenia ponúka špeciálne multimediálne funkcie ako automatické a interaktívne sekvenčné logické riadenie. Rozšírená verzia e:cue programátora Enterprise poskytuje okrem štandardných základným funkcii programovania aj rozšírené funkcie, ako možnosť spínania programov podľa východu a západu slnka, ovládanie spúšťania multimédií a rôznych externých zariadení a v neposlednej rade aj prispôsobenie funkcií pomocou skriptovacieho jazyka, kde je možné rozšíriť jeho použitie. Dôležitou súčasťou sú aj pripravené importy pre import bmp obrázkov, videa a generovanie efektov podľa matematických funkcií zapísaných v skripte. Príslušným naprogramovaním je možné vytvárať ľubovoľné scény a plynule meniteľné grafické obrazce.

Multimediálne LED osvetlenie umožňuje zmenu farby ako aj dynamiky vnímaného efektu a okrem iluminácie, ho možno využiť i na reklamné a efektové účely.

Celkový ráz a architektúru budovy dokresľuje 8 kusov pevne namontovaných svetlometov s 2000W halogenidovou výbojkou nového typu XBO - SKY FALCON® ARC colour – s CMY miešaním farieb. Extrémne úzko vyžarujúca 2° optika svetlometov a umiestnenie svietidiel opticky predlžuje budovu a kopíruje jej rovnú čistú líniu.

obrazok

Pomocou všetkých LED svietidiel a výbojkových svetlometov možno nainscenovať noblesnú svetelnú show. Vyvrcholením a dramatickým vystupňovaním celého predstavenia je spustenie troch pohyblivých svetlometov s 3000W výbojkou XBO s bielym svetlom, umiestnených na streche budovy - SKY FALCON® ARC white. Svietidlá sú nainštalované v hornej časti budovy a pri ich spustení sa vytvára ilúzia nekonečnej fasády, z ktorej svetlo je viditeľné až vo Zvolene.

Celú atmosféru vhodne dopĺňa osvetlenie fontány vo vstupnej časti. Vo fontáne pod vodnou hladinou je umiestnených 14 ks bodových svietidiel LL SPOT SingleChip RGB, ktorých farba a intenzita svetla je plynule meniteľná v celom rozsahu farebného spektra. Riadenie osvetlenia fontány je obdobne pomocou e:cue butler. Centrálne ovládanie pomocou jedného programu zabezpečuje synchronizáciu všetkých svetiel, spúšťanie žalúzií pri spustení show a aj zapínanie zdrojov pre LED svietidlá pre zníženie energetickej náročnosti.

Použité produkty:
LL LED DOT OneCip RGB 2040x
LL ARC SPOT Aqua 14x
LL ART NEO 2 RGB Outdoor 22x
FALCON STATIC ARC 2000W
FALCON BEAM ARC 3000W

1. miesto v Stavbe roka 2009 na SlovenskuStavba roka 2009

www.europabc.sk

Detaily

Certificate ISO 14001
Certificate ISO 9001
LEADER LIGHT s.r.o.

M. Gorkého 33
SK - 052 01 Spišská Nová Ves
Slovak RepublicIČO: 36 188 433
DIČ: 2020034280
IčDPH: SK2020034280tel.: +421 (0)53 41 888 11
fax: +421 (0)53 41 888 18
email: sales@leaderlight.sk